• ALUMNI OF DISTINCTION

    RECIPIENTS

     

    2018 Award Recipients

    Richard (Rick) Chamberlin, North High School Class of 1975

    Amy D. Klaben, North High School Class of 1975

    Benjamin J. Goldman, Springfield High School Class of 1922 (posthumous)

    Kristen Huffman-Gottschling, North High School Class of 1989

    James Hoshino-Huffman, North High School Class of 1985

    Bruce Allen Ludlow, North High School Class of 1978

    Audra L. Harshaw Taylor, Springfield South High School Class of 1989

    Craig Alan Umbaugh, North High School Class of 1977

    Todd A. J. Walker, Springfield South High School Class of 1987

     

    2017 Award Recipients

    Robert L. Ater, Springfield High School Class of 1953

    Robert O. Bronston, Springfield High School Class of 1951

    Judge Cassandra Collier-Williams, South High School Class of 1975

    Dr. Angela L. Emmons Brule, South High School Class of 1975

    Jayson Todd Gee, South High School Class of 1984

    Retired Navy Capt. Giles R. Norrington, Springfield High School Class of 1953

    Dan G. Switzer, North High School Class of 1965 (posthumous)

    James E. Valentine, Springfield High School Class of 1955

     

    2016 Award Recipients

    Darnell E. Carter, South High School, Class of 1971

    LaVonda Sparks-Dallas, South High School, Class of 1978

    Ardath Sharp Dellapina, Springfield High School, Class of 1957

    Donald H. Guyton, Springfield High School, Class of 1939 Posthumous

    Steven J. Shifman, North High School, Class of 1976

    M. Troy Smith, South High School, Class of 1967

    David L. Workman, South High School, Class of 1967

     

    2015 Award Recipients

    Samuel Scott Crabill, North High School, Class of 1988

    Laurence Ross Klaben, North High School, Class of 1972

    Roger Lee Ludlow, Springfield High School, Class of 1950

    James A. Rhodes, Springfield High School, Class of 1930 Posthumous

    James W. Smith, North High School, Class of 1977

    James Richard Ward, Springfield High School, Class of 1939 Posthumous

     

    2014 Award Recipients

    Harry O. Egger, Springfield High School, Class of 1957

    Kim Nedelman Fish, Springfield North High School, Class of 1976

    Jeannie Thompson Fox, Springfield North High School, Class of 1962

    Richard M. Hibbett, Springfield High School, Class of 1951

    Bonita Dotto Longo, Springfield North High School, Class of 1966

    Roger E. McClure, Springfield High School, Class of 1951

    Christopher J. Molnar, Springfield North High School, Class of 2000

    Ronald Stephens, Springfield South High School, Class of 1967

    George R. Winkhouse, Springfield High School, Class of 1944 Posthumous

     

    2013 Award Recipients

    Gerald Robert Harkins, Class of 1961

    John G. Cole, Class of 1967 Posthumous

    Wynette P. Carter-Smith, Class of 1984

     

    2012 Award Recipients

    Robert L. Burton, Jr., Class of 1953

    Lewis W. Digel, Class of 1943 Posthumous

    James F. Rolfes, Class of 1952

    Stuart D. Shanor, Class of 1955

    Jessie L. Shropshire, Class of 1948

     

    2011 Award Recipients

    Jonathan C. Bender, Class of 1987

    LeAnn Coberly, Class of 1981

    Gail Eugene Eichelman, Class of 1953

    Everett Hall, Class of 1976

    Alicia Sweet Hupp, Class of 1978

    Robert Gillem Lucas, Class of 1964

    Daniel P. McGregor, Class of 1960

    James B. McGregor, Class of 1966

    Arlin J. "Par" Tolliver, Class of 1976

    Susan J. Benton Vanzant, Class of 1978

     

    2010 Award Recipients

    Mildred Archie, Class of 1949

    Richard L. Dunbar, Class of 1972

    Andy Irick, Class of 1976

    Jeanne Heckler Lampe, Class of 1973

    Rosella E. Martin, Class of 1936

    James R. McClelland, Class of 1974

    Douglas M. Rastatter, Class of 1987

    Jayne Eberling Schooler, Class of 1970

    Donald R. Thompson, Class of 1963

    Richard A. Umbaugh, Class of 1950

     

    2009 Award Recipients

    Robert H. Bates, Class of 1946

    Eunice Connor Bronkar, Class of 1953

    Norman C. Carey, Class of 1936 Posthumous

    Betty Jane Dillahunt, Class of 1939

    Dale A. Henry, Class of 1968

    Gina M. Holland, Class of 1978

    Jackie Clark Jaudon, Class of 1964

    Randy Kapp, Class of 1969

    Ann Carey McFeatters, Class of 1962

     

    2008 Award Recipients

    R. Andrew Bell, Class of 1963

    Homer Circle, Class of 1932

    John Marshall Ford, Class of 1965

    Dr. C. Fred Fox, Class of 1955

    Dr. Elwood V. Jensen, Class of 1936

    Dr. M. Brandon Jones, Class of 1987

    Marianne Ludlow Nave, Class of 1953

    Robert Pyle, Class of 1956 Posthumous

    Jean Geis Stell, Class of 1942

    Patricia Gentry Young, Class of 1968

     

    2007 Award Recipients

    Randy Ayers, Class of 1974

    Anna Clara Gee Blackwell, Class of 1946

    Thomas G. Conway, Class of 1943 Posthumous 

    Howard Z. Dredge, Class of 1935 Posthumous 

    William C. Fralick, Class of 1972

    Robert C. Henry I, Class of 1939 Posthumous

    Wendell R. Lutz, Class of 1962

    William A. McClain, Class of 1930

    Alaina Reed-Hall, Class of 1964

    Philip M. Smith, Class of 1950

     

    2006 Award Recipients 

    Richard O. Brinkman, Class of 1944 Posthumous 

    Richard E. Burton, Class of 1956 Posthumous 

    Barbara E. Hoppes Chine, Class of 1964

    William A. Kinnison, Class of 1950

    Richard L. Kuss, Class of 1941

    Arlon Nash, Class of 1984

    Betty Braun Pitzer, Class of 1929

    John Stephens (John Legend), Class of 1995

    Richard L. Tolliver, Class of 1963

    Jonathan Winters, Class of 1942